Vytisknout 

Minaret


  • Minaret
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
  • Lednice
Change location

 

 

 

 

Lednický minaret je asi 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí lednicko-valtického areálu. Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země.

Minaret - Lednice

 Autor: Czech Wikipedia user Marzper – own work (vlastní fotografie), CC BY-SA 3.0, Odkaz

 

Minaret - Lednice

 

Dějiny

Rozhlednu nechal postavit Alois I. z Lichtenštejna. Stavěla se v letech 1797-1802 a náklady se vyšplhaly údajně na jeden milion zlatých, velkou sumu si pravděpodobně odnesl architekt Josef Hardtmuth. Stavba byla provedena v komplikovaných podmínkách na močálovitém měkkém podloží a tak bylo k zajištění základů použito roštu a pilotů z dubového dřeva. Věž byla vystavěna v maurském slohu a na její výzdobě se s největší pravděpodobností podíleli i arabští umělci.

Minaret - Lednice

 

Pověst

Důvod vzniku minaretu není úplně jasný. Váže se k ní ale pověst, že Alois Lichtenstein si chtěl původně nechat vystavět kostel, ale církev mu druhý nepovolila, tak se rozhodl na truc vystavět mešitu. To ale z důvodu měkkého podloží nebylo možné a tak se musel spokojit s minaretem. Pověst ale moc pravděpodobná není, neboť v okolí byly i turecké lázně, švýcarský most a čínské paláce.

Minaret - Lednice

 

Rozhledna

Rozhledna leží v nadmořské výšce 175 m n. m. a měří asi 62 m. Má tři vyhlídkové ochozy, přičemž k nejvyššímu vede 302 schodů. K rozhledně se dá dostat pěšky – 1,5 km cesty zámeckým parkem, lodí po zámecké Dyji nebo koňským spřežením. V jednopatrové hranolové základně s arkádami je osm místností s orientální výzdobou, které sloužily jako muzeum liechtensteinských exotických sbírek. V září 2003 tato část minaretu procházela rekonstrukcí. Z ochozu je vidět park, Pavlovské vrchy, Bílé Karpaty a dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni. Osm veřejnosti nepřístupných sálů v prvním patře bylo kdysi „skladištěm“ orientálních předmětů, které ze svých dalekých cest dovezli Lichtenštejni. Podlahy i zdi prostor zdobí maurské kresby a nápisy.

Zdroj: WIKIPEDIA

 

Aquadukt - Lednice

Aquadukt v lednickém parku poblíž Minaretu

 

 

Minaret 4.7 4256 Rating

One of the monuments in Lednice castle area. It's possible to go to the top and enjoy panorama view of the park, but this option is not free and you n-- T B

This is probably my favorite place to visit in the park. Upon climbing the tower, you can see the whole park. It has a direct view across the lakes at-- Wahaj Muhammad (Wahy)

Amazing view! I just love this place.-- Fabricio Paschoal

Good view - totally worth it to see the park from above.-- Alexander Melicharek

It is located in a very beautiful park. I loved it.-- Leyla Nur

Lednice - video