Vytisknout 

Apollónův chrám


  • Apollónův chrám
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
Change location

 

 

 

Apollónův chrám je jednou ze salet (drobných staveb) v Lednicko-Valtickém areálu.

Autor: Pudelek (Marcin Szala)Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

 

Poloha a dostupnost

Chrám se nachází na návrší (220 m n. m.) na břehu Mlýnského rybníka, nedaleko silnice spojující města Lednice a Břeclav (parkoviště naproti kempu Apollo). Okolo chrámu vede značená turistická trasa spojující města Lednice a Valtice, ve vzdálenosti cca 1,5 km je železniční zastávka "Lednice rybníky" (Trať 247 Břeclav – Lednice)

Apollónův chrám

 

Historie a popis

Nedaleko odsud stával dříve Chrám Múz, vyzdobený sochami od Josefa Kliebera. Počátkem 19. století byl zrušen a výzdoba byla převezena do tohoto nově postaveného chrámu z let 1817-19, zasvěceného antickému bohu Apollónovi. Chrám je vystavěn v té době oblíbeném Empírovém stylu, který je příznačný i pro některé další stavby v Lednicko-Valtickém areálu.

Apollónův chrámNejvýraznějším prvkem přední strany je osm (+2) dórských sloupů, za nimiž je mytologický výjev boha Apollóna na slunečním voze. V horní části chrámu jsou sochy z Chrámu Múz - uprostřed je skupina amoretů s Apollonovou lyrou a po stranách jsou 2 dvojice soch, znázorňující múzy. Na vrcholu chrámu je klasicistní zábradlí, protože střecha dříve sloužila jako vyhlídka, na kterou vede točité schodiště.

V posledních letech chrám prošel rekonstrukcí. Objekt je nyní oplocen a interiéry - vyhlídková terasa s dalekohledem - jsou veřejnosti přístupné na požádání dle informací na oficiálních webových stránkách www.chram-apollo.cz

Zdroj: WIKIPEDIA

Apollónův chrám 4.5 1885 Rating

Amazing view, I've never seen that many swans in on place! Love it-- Max Wa

Great place to visit. Nice view from the top. Costs 40Kn to get in-- Attila Dóri

Awesome view from the top of the building-- Marissa Bonilla

Wonderful place!❤-- Serhii Karpenko

Beautiful piece of architecture with a great view. You can also cool yourself in the artificial lake just below it.-- Mike Tal

Apollónův chrám | Tři Grácie - video