Search - Ignite Gallery
Search - JEvent Locations
Search - Události - Events
Search - Kategorie - Category
Search - Kontakty
Search - Obsah - Article
Search - Kanály
Search - Štítky
Search - Media
Search - Reporty
 Vytisknout 

Lovecký zámeček Lány


  • Lovecký zámeček Lány
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
Change location

 

 

 

 

 

 

Lovecký zámeček Lány je nejjižnější salet Lednicko-valtického areálu. Stojí na katastru Břeclavi v oboře Soutok, v lužních lesích nivy Moravy a Dyje, necelý kilometr od hranice s Rakouskem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.Autor: RomanM82Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

 

Historie

Zámeček nechal postavit v letech 1810-1812 kníže Jan I. z Lichtenštejna a jeho realizací byl pověřen Josef Hardtmuth. V 60. letech 19. století pak okolo zámku vznikla obora, ve které Lichtenštejnové chovali jeleny a daňky. Po roce 1945 se zámek ocitl v hraničním pásmu se zákazem vstupu a byl zpustošen armádou. V současné době je rekonstruovaný zámeček v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Popis

Jedná se patrovou budovu vystavěnou v duchu empíru na půdorysu obdélníka. Jednoduché střízlivé výzdobě vévodí půlkruhový pavilon s pilíři na jihozápadní straně.

Dostupnost

Lokalita je dostupná z Břeclavi nebo Lanžhota několika asfaltovými cestami (vjezd motorových vozidel jen na povolení), vede sem cyklostezka a NS Pohansko, která vede i okolo zámečku Pohansko a stejnojmennou archeologickou lokalitou.

Zdroj: WIKIPEDIA

Webkamera na náměstí TGM v Břeclavi