Search - Ignite Gallery
Search - JEvent Locations
Search - Události - Events
Search - Kategorie - Category
Search - Kontakty
Search - Obsah - Article
Search - Kanály
Search - Štítky
Search - Media
Search - Reporty
 Vytisknout 

Rendezvous - Dianin chrám


  • Randez-vous
  • Rendezvous
  • Dianin chrám
  • UNESCO
  • Lednicko-valtický areál
Change location

 

 

 

Dianin chrám (též Randez-vous či Rendezvous) je jeden ze saletů a zároveň loveckých zámečků na území Lednicko-valtického areálu. Nachází se nedaleko Valtic u rybníka Rendezvous v prostoru národní přírodní památky Rendez-vous. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

 Autor: Herzi PinkiVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

 

Historie

Klasicistní zámeček nechal v roce 1812 postavit Jan I. z Lichtenštejna. Autorem návrhu byl Josef Hardtmuth, stavbu provedl architekt Josef Kornhäusel. Později prošel celý objekt empírovou přestavbou. Od prosince 1996 je stejně jako zbytek Lednicko-valtického areálu zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rendezvous - Dianin chrám

 

Popis

Zámeček dostal podobu římského vítězného oblouku. Hlavní fasády člení čtveřice korintských sloupů, které drží atikové patro. Po stránce architektoniky jsou až po korunní římsu obě fasády stejné. Na severní straně je patro děleno dvojicemi oken, na jižní trojicí reliéfů. Fasády kromě toho zdobí vždy dvojice čtvercových feliéfů a dvojice rondelů. Výzdoby pak dotváří alegorické sochy a reliéfy s legendou o bohyni Dianě (Artemis). Autorem těchto soch je Josef Klieber. Boční fasády zůstaly nezdobené. Vnitřní stranu oblouku zdobí 81 kazet se zapuštěný orámováním a uprostřed zasazenou růžicí.

Rendezvous - Dianin chrámInteriér stavby je pak rozdělen do čtyř pater, přičemž první den oblouk dělí na dvě části. V pravé části se nachází schodiště s klenbami a lunetami a na stěnách se stínovaným kvádrováním. V levé části býval byt správce a nad ním ve třetím patře příležitostně využívaný salonek. Dominantou interiérů je hlavní sál o rozměrech 7×16 metrů, vyzdobený bohatým štukováním. Komunikaci mezi jednotlivými částmi zámečku umožňovalo propojení nad hlavním sálem.

Rendezvous - Dianin chrám

 

Dostupnost

Jedna z možných přístupových cest k zámečku je neznačená cesta okolo rybníka od parkoviště u silnice I/40 z Valtic na Poštornou. Turisté se případně také mohou vydat po červené turistické značce z Valtic, pokračující směrem ke kapli sv. Huberta. Délka trasy z valtického náměstí je asi 4 km.

Zdroj: WIKIPEDIA

Rendezvous - Dianin chrám 4.8 1954 Rating

A beautiful place and the park that is included is priceless. Just be prepared for a lot of walking or bicycle as the park is huge. Runaway from the b-- Antero Prazeres

This place is beautiful, it's located in a nice place, in nature, along a hiking/walking/bike riding trail. Lots of trees and it's huge enough to pro-- olivya faith

Caretakers are knowledgeable and kindly unlocked the folly.-- Mardiray

One of the most beautiful landmarks in Valtice-Lednice area, must see when riding bikes in the area!-- T B

Nice victory monument where meetings can be held. Scenario and sculptures are worth to see.-- Ondrej Kobzak

Webkamera na náměstí TGM v Břeclavi